ULUSLARARASI İLİŞKİLER SERTİFİKA PROGRAMI

ULUSLARARASI İLİŞKİLER SERTİFİKA PROGRAMI

 0,00

Stok Kodu: 1003 Kategoriler:

Açıklama

Programın Amacı: 21 Yüzyıl Türkiye Enstitüsü – Siyaset, Strateji ve Liderlik Okulu – “Uluslararası İlişkiler Sertifika Programı”,  21. Yüzyılda küresel gelişmeleri ve Türkiye’nin önündeki fırsat ve tehditleri ortaya koyacak, Türkiye’nin muhtemel cevaplarını inceleyecek bir seminer programıdır. Program, bir günlük bir sürede herhangi bir ön bilgisi olmayan kimseler dahil herkese, anlaşılır ve açık bilgi aktarımı yapmayı hedeflemektedir.

 

1) “Küreselleşme ve Küresel Güçler”:20. Yüzyılın son 20 yılından başlayarak küremizi etkileyen hakim politik ve ekonomik akım olan küreselleşme ve  21. Yüzyılın önemli güç merkezleri olan ABD, AB, Çin, Hindistan, Rusya ve Japonya’nın 21. Yüzyıl siyasetindeki etkileri, oynayacakları muhtemel roller, çarpışma ve çatışma alanları ve bu süreçlerin Türkiye’ye etkileri seminerde ele alınacaktır. (2 saat)

 

2) “21. Yüzyılda Uluslar arası Güvenlik ve Türkiye’nin Rolü”: 21. Yüzyılın temel güvenlik sorunları ortaya konulacak ve bu sorunların Türk dış politikasına sorun ve fırsat olarak yansımaları seminerde değerlendirilecektir. (2 saat)

 

3) “Türk Dış Politikasında Bölgesel Sorunlar: Türk dış politikasının şekillendiği temel jeopolitik alt kıtalar olan Balkanlar, Ortadoğu ve Avrasya coğrafyalarında karşı karşıya olduğu sorunlar ve fırsatlar, tarihsel kökenleri ve güncel sonuçları ile ortaya konulacaktır. (2 saat)

 

4) “Avrasya ve Türk Dünyası”: Avrasya ve Türk Dünyası’nın 21. Yüzyıl Dünyası için stratejik ve jeopolitik anlamının ele alınacağı seminerde Türkiye’nin Türk Dünyası politikası da değerlendirilecektir.(1.5 saat)

 

5) “Ortadoğu, Arap Baharı ve Türkiye’ye Yansıması Sonuçları”: 21. Yüzyılda küreselleşmenin dünya siyaseti üzerinde etkisi devam edecektir. Ancak bu etkinin en fazla belirgin olduğu alanların başında komşu bölge olan Ortadoğu gelmektedir. Bu derste küreselleşmenin Ortadoğu’da ana dinamikleri ile birlikte Türkiye’ye etkileri ele alınacaktır. (1.5 Saat)

 

Kurs Süresi: 2 gün


Kurs Tarihleri: Her bir kurs için sitede ilan edilecektir.


Şartlar: Sertifika programı isteyen herkese açıktır.


Öğrenci Performansı: %100 ders katılımı gerekmektedir.