Liderlik 2: Başarılı Liderlik / Problem Çözme ve Karar Verme Teknikleri

Liderlik 2: Başarılı Liderlik / Problem Çözme ve Karar Verme Teknikleri

 0,00

Stok Kodu: 2006 Kategoriler:

Açıklama

Eğitimin Amacı:

21. YÜZYIL TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ Siyaset, Liderlik ve Strateji Okulu tarafından 2 gün olarak planlanan bu eğitim, Liderlik başlığı altında verilecek 4 eğitimin ikinci adımıdır. Liderlik 1’de ağırlıklı olarak başarılı olmak için gerekli temel becerilerimizi geliştirirken, Liderlik – 2’de, sadece yönetici ya da lider değil, başarılı bir çalışan olmanın da iki en önemli adımını öğreniyoruz. Problem Çözme Teknikleri ve Süreç Yönetimi.

Problemlere geçici önlemler alıp, kök sebeplerini bulup bertaraf edilmedikçe sürekli nüksederler. Kök sebepleri bulmak için olsun, sürekli iyileştirme amacı ile olsun, özellikle endüstride çeşitli problem çözme teknikleri kullanılır. Bu teknikler çoğunlukla endüstride geliştirilmiş de olsa, bugün dünyada tıptan siyasete aklınıza gelebilecek her alanda kullanılmaktadır.

Süreç Yönetimi de, kurum ve kuruluşların süreçlerinin ve performansının sürekli iyileştirilmesi amacı ile geliştirilmiş bir yönetim disiplinidir. 1980’li yıllardan itibaren yaygınlaşan toplam Kalite Yönetimi felsefesi ile yaşama geçirilen süreç yönetimi ve standartlaştırma, bugün başarılı kurum ve kuruluşların temel özelliklerindendir.

 

Eğitimci: Nilgün Saryal

Eğitim İçeriği:

Eğitimdeki ana konu başlıkları “PUKÖ Döngüsü”, “Problem Çözme Teknikleri”, “Kök Sebep Analizi”, “5xNeden”, “Ishikawa”, “Pareto Analizi” , “6 Düşünce Şapkası” “SWOT Analizi” , “Süreç Haritaları” “Süreç Performansı Ölçümü”,”

1. Gün :

1.1. PUKÖ : PUKÖ Döngüsü (Planla – Uygula – Kontrol Et – Önlem Al) Sürekli iyileştirme nedir, neden sürekli daha iyi olmalıyız? Nasıl?

1.2. Problem Çözme Teknikleri – Kök Sebep Analizi metotlarını öğreniyor, ekip olarak uygulama çalışmaları yapıyoruz.

          1.2.1. 5 x Neden

          1.2.1. Ishikawa Metodu

          1.2.3. Pareto Analizi

 

2. Gün :

2.1. 6 Düşünce Şapkası: En kolay ve hızlı, analiz ve karar alma tekniklerinden birisi olan 6 Düşünce Şapkası (De Bono) metodunu öğreniyor, dinamik bir ekip çalışması ile uyguluyor ve pekiştiriyoruz.

2.2. SWOT Analizi : SWOT analizi güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemenizi, hedefinize ulaşmanızı destekleyecek fırsatların farkına varmanızı ve karşılaşabileceğiniz tehditleri önceden belirleyerek önlem almanızı sağlayan çok yaygın kullanımlı bir tekniktir. Analizi yapmayı, iyileştirme adımlarını tespit edip bunları bir eylem planına dönüştürmeyi, gene uygulama örnekleri ile öğreniyoruz.